link
 
HAKU
suomeksi in English
Biomedicum Helsinki 1 Haartmaninkatu 8
00290 Helsinki

Biomedicum Helsinki 2 Tukholmankatu 8
00290 Helsinki

puh. 0294 1911 / 09 4711
 
© 2019 Biomedicum Helsinki - säätiö
teemakuva  
 

Tutkimusohjelmat

Biomedicum Helsinki on lääketieteen tutkimus- ja opetuskeskus, jonka tärkeänä tavoitteena on edistää perustutkijoiden ja potilastyötä tekevien lääkäritutkijoiden yhteistyötä. Tiedekeskus tarjoaa tähän erinomaiset olosuhteet.

Biomedicum Helsinki -rakennuksessa on useita Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan yksiköitä. Lisäksi talossa työskentelee suuri määrä tutkijoita, joiden päätyönä on potilashoito HYKS:ssä.

Perustutkijoiden ja kliinistä työtä tekevien lääkäritutkijoiden laboratorio- ja tutkimustilojen sijainti samassa rakennuksessa edistää yhteisten tutkimushankkeiden kehittymistä kaikkien osapuolten eduksi.

Erityinen perustutkijoiden ja lääkäritutkijoiden yhteistyömuoto on Biomedicum Helsinkiin valitut lääketieteellisen tiedekunnan alaiset yhdeksän tutkimusohjelmaa, joissa perustutkijat ja lääkäritutkijat työskentelevät yhteisissä laboratoriotiloissa. Tutkimusohjelmat valitaan ulkopuolisen arvioinnin perusteella viideksi vuodeksi.

Tutkimusohjelmat raportoivat toiminnastaan Biomedicum Helsingin johtajalle ja kansainväliselle tieteelliselle neuvostolle, joka arvioi tutkimusohjelmat viisivuotiskauden lopulla.

Tutkimusohjelmissa työskentelee tutkijoita Helsingin yliopiston, HUS:n, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Folkhälsanin yksiköistä. Usea Suomen Akatemian huippuyksikkö toimii osana tutkimusohjelmia. Ohjelmien ryhmät ovat käynnistäneet ja ylläpitävät monia Biomedicum Helsingin yhteisiä tutkimuspalveluja.

Vuosiksi 2019-2014 valitut tutkimusohjelmat:

Applied Tumor Genomics (ATG)

Ohjelmajohtaja Lauri Aaltonen

Vastuututkijat:
Ralf Bützov
Outi Kilpivaara: Hematological Genetics
Anna Lepistö
Sirpa Leppä: Lymphoma Biology and Survival
Outi Monni: Oncogenomics
Ari Ristimäki: Gastrointestiinal Tumorigenesis
Jussi Taipale
Pia Vahteristo

Kliiniset tutkijat:
Oskari Heikinheimo
Minna Pöyhänen
Laura Renkonen-Sinisalo
Ulla Wartiovaara-Kautto

Research Program for Clinical and Molecular Metabolism (CAMM)

Ohjelmajohtaja Kirsi Pietiläinen

Vastuututkijat:
Per-Henrik Groop
Mikael Knip: Pediatric Diabetes Research Group
Kimmo Kontula
Sanna Lehtonen: Translational Metabolism
Outi Mäkitie: Metabolic Bone Diseases
Markus Perola
Eija Pirinen: Mitochodria and Nutrient Signaling
Marja-Riitta Taskinen: Lipid Metabolism Study Group
Tiinamaija Tuomi

Kliiniset tutkijat:
Marit Granér
Anne Juuti
Juhani Kahri
Nina Lundbom
Kristiina Luopajärvi
Niina Matikainen
Jussi Naukkarinen
Camilla Schalin-Jäntti
Jukka Tienari
Sanna Toiviainen-Salo
Helena Valta

Human Microbiome Research (HUMI)

Ohjelmajohtaja Willem M de Vos

Vastuututkijat:
Reetta Satokari: Intestinal Health and Therapeutic Bacteria
Anne Salonen
Harri Alenius: Systems Immunology
Anu Kantele
Riitta Korpela: Medical Nutrition Physiology
Mikael Skurnik

Kliiniset tutkijat:
Perttu Arkkila
Martti Färkkilä
Tamim Khawaja
Tinja Lääveri
Kaija-Leena Kolho
Mikael Kuitunen
Pekka Nieminen
Annamari Ranki
Filip Scheperjans

Individualized Drug Therapy (INDIVIDRUG)

Ohjelmajohtaja Mikko Niemi

Vastuututkijat:
Janne Backman
Martti Färkkilä
Erkki Isometsä
Michael Jeltsch: Lymphangiogenesis Research and Antobody Development
Katri Koli: Growth Factor Group
Sirpa Loukovaara
Marjukka Myllärniemi
Klaus Olkkola
Pekka Rauhala
Kim Vettenranta

Kliiniset tutkijat:
Jukka Kanerva
Heli Malm
Kimmo Porkka

SLEEPWELL Research Program

Ohjelmajohtaja Tiina Paunio: Sleep and Health

Vastuututkijat:
Marko Elovainio: Psychosocial Factors and Health
Iiris Hovatta: Neurogenomics Laboratory
Eija Kalso
Mauri Marttunen
Anu-Katriina Pesonen: Sleep and Mind
Tomi Rantamäki: Laboratory of Neurotherapeutics
Tarja Stenberg: Sleep Team Helsinki

Kliiniset tutkijat:
Hanna Harno
Klaus Ranta
Katinka Tuisku
Anna-Sofia Urrila

Research Program Systems Oncology (ONCOSYS)

Ohjelmajohtaja Sampsa Hautaniemi: Systems Biology of Drug Resistance in Cancer

Vastuututkijat:
Olli Carpén
Liisa Kauppi: Genome Stability Group
Riitta Lassila
Johan Lundin: Clinical Informatics and Image-based Diagnostics
Tuomas Mirtti
Antti Mäkitie
Antti Rannikko
Jing Tang: Network Pharmacology for Precision Medicine
Anna Vähärautio; Single Cell Transcriptomics of Cancer

Kliiniset tutkijat:
Petteri Hervonen
Miikka Korja
Antti Loimaala
Mikko Loukovaara
Helka Parviainen
Kauko Saarilahti

Translational Cancer Medicine Program (CAN-PRO)

Ohjelmajohtaja Kari Alitalo

Vastuututkijat:
Caj Haglund
Juha Klefström: Cancer Cell Circuitry Laboratory
Pirjo Laakkonen
Päivi Ojala: Cancer Cell Biology
Saara Ollila
Pauli Puolakkainen
Pipsa Saharinen: Translational Vascular Biology
Hanna Seppänen
Emmy Verschuren: Lung Cancer Model Systems
Kari Vaahtomeri

Kliiniset tutkijat:
Panu Kovanen
Johannes Cunkel

Translational Immunology Research Program (TRIMM)

Ohjelmajohtaja Satu Mustjoki: Hematology Research Unit

Vastuututkijat:
Petteri Arstila
Vincenzo Cerullo: ImmunoViroTherapyLab
Kari Eklund
Akseli Hemminki: Cancer Gene Therapy Group
Eliisa Kekäläinen
Seppo Meri
Päivi Saavalainen: Immunomics
Pentti Tienari: Neuro-immunology and Degeneration

Kliiniset tutkijat:
Martti Antero Färkkilä
Micaela Hernberg
Hanna Jarva
Kaija-Leena Kolho
Karl Lemström
Kimmo Porkka
Annamari Ranki
Tuula Salo
Mikko Seppänen
Taina Sipponen
Kim Vettenranta

Stem Cell Biology and Metabolism Research Program (STEMM)

Ohjelmajohtaja Timo Otonkoski: Pluripotency and Disease Modeling

Vastuututkijat:
Elina Ikonen: Lipid Trafficking Lab
Jukka Kallijärvi: Mechanisms and Therapies of Mitochondrial CIII Deficiencies
Juha Kere: Genetics of Complex Phenotypes
Riikka Kivelä: Endothelial and Stem Cells Regulating Tissue Function
Satu Kuure: Kidney Development
Thomas McWilliams: Mitochondrial Homeostasis in Development, Disease & Repair
Taneli Raivio: Genetics and Disease Modeling with Human Pluripotent Stem Cell
Anu Suomalainen-Wartiovaara: Mitochondrial Medicine
Henna Tyynismaa: Medical Neurogenetics
Sara Wickström: Stem Cells and Tissue Architecture

Kliiniset tutkijat:
Pirjo Isohanni
Risto Lapatto
Kirmo Wartiovaara
Emil Ylikallio

8.1.2019/kv

Tutkimusohjelmat

Biomedicum Helsinki on lääketieteen tutkimus- ja opetuskeskus, jonka tärkeänä tavoitteena on edistää perustutkijoiden ja potilastyötä tekevien lääkäritutkijoiden yhteistyötä. Tiedekeskus tarjoaa tähän erinomaiset olosuhteet.

Biomedicum Helsinki -rakennuksessa on useita Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan yksiköitä. Lisäksi talossa työskentelee suuri määrä tutkijoita, joiden päätyönä on potilashoito HYKS:ssä.

Perustutkijoiden ja kliinistä työtä tekevien lääkäritutkijoiden laboratorio- ja tutkimustilojen sijainti samassa rakennuksessa edistää yhteisten tutkimushankkeiden kehittymistä kaikkien osapuolten eduksi.

Erityinen perustutkijoiden ja lääkäritutkijoiden yhteistyömuoto on Biomedicum Helsinkiin valitut lääketieteellisen tiedekunnan alaiset yhdeksän tutkimusohjelmaa, joissa perustutkijat ja lääkäritutkijat työskentelevät yhteisissä laboratoriotiloissa. Tutkimusohjelmat valitaan ulkopuolisen arvioinnin perusteella viideksi vuodeksi.

Tutkimusohjelmat raportoivat toiminnastaan Biomedicum Helsingin johtajalle ja kansainväliselle tieteelliselle neuvostolle, joka arvioi tutkimusohjelmat viisivuotiskauden lopulla.

Tutkimusohjelmissa työskentelee tutkijoita Helsingin yliopiston, HUS:n, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Folkhälsanin yksiköistä. Usea Suomen Akatemian huippuyksikkö toimii osana tutkimusohjelmia. Ohjelmien ryhmät ovat käynnistäneet ja ylläpitävät monia Biomedicum Helsingin yhteisiä tutkimuspalveluja.

Vuosiksi 2019-2014 valitut tutkimusohjelmat:

Applied Tumor Genomics (ATG)

Ohjelmajohtaja Lauri Aaltonen

Vastuututkijat:
Ralf Bützov
Outi Kilpivaara: Hematological Genetics
Anna Lepistö
Sirpa Leppä: Lymphoma Biology and Survival
Outi Monni: Oncogenomics
Ari Ristimäki: Gastrointestiinal Tumorigenesis
Jussi Taipale
Pia Vahteristo

Kliiniset tutkijat:
Oskari Heikinheimo
Minna Pöyhänen
Laura Renkonen-Sinisalo
Ulla Wartiovaara-Kautto

Research Program for Clinical and Molecular Metabolism (CAMM)

Ohjelmajohtaja Kirsi Pietiläinen

Vastuututkijat:
Per-Henrik Groop
Mikael Knip: Pediatric Diabetes Research Group
Kimmo Kontula
Sanna Lehtonen: Translational Metabolism
Outi Mäkitie: Metabolic Bone Diseases
Markus Perola
Eija Pirinen: Mitochodria and Nutrient Signaling
Marja-Riitta Taskinen: Lipid Metabolism Study Group
Tiinamaija Tuomi

Kliiniset tutkijat:
Marit Granér
Anne Juuti
Juhani Kahri
Nina Lundbom
Kristiina Luopajärvi
Niina Matikainen
Jussi Naukkarinen
Camilla Schalin-Jäntti
Jukka Tienari
Sanna Toiviainen-Salo
Helena Valta

Human Microbiome Research (HUMI)

Ohjelmajohtaja Willem M de Vos

Vastuututkijat:
Reetta Satokari: Intestinal Health and Therapeutic Bacteria
Anne Salonen
Harri Alenius: Systems Immunology
Anu Kantele
Riitta Korpela: Medical Nutrition Physiology
Mikael Skurnik

Kliiniset tutkijat:
Perttu Arkkila
Martti Färkkilä
Tamim Khawaja
Tinja Lääveri
Kaija-Leena Kolho
Mikael Kuitunen
Pekka Nieminen
Annamari Ranki
Filip Scheperjans

Individualized Drug Therapy (INDIVIDRUG)

Ohjelmajohtaja Mikko Niemi

Vastuututkijat:
Janne Backman
Martti Färkkilä
Erkki Isometsä
Michael Jeltsch: Lymphangiogenesis Research and Antobody Development
Katri Koli: Growth Factor Group
Sirpa Loukovaara
Marjukka Myllärniemi
Klaus Olkkola
Pekka Rauhala
Kim Vettenranta

Kliiniset tutkijat:
Jukka Kanerva
Heli Malm
Kimmo Porkka

SLEEPWELL Research Program

Ohjelmajohtaja Tiina Paunio: Sleep and Health

Vastuututkijat:
Marko Elovainio: Psychosocial Factors and Health
Iiris Hovatta: Neurogenomics Laboratory
Eija Kalso
Mauri Marttunen
Anu-Katriina Pesonen: Sleep and Mind
Tomi Rantamäki: Laboratory of Neurotherapeutics
Tarja Stenberg: Sleep Team Helsinki

Kliiniset tutkijat:
Hanna Harno
Klaus Ranta
Katinka Tuisku
Anna-Sofia Urrila

Research Program Systems Oncology (ONCOSYS)

Ohjelmajohtaja Sampsa Hautaniemi: Systems Biology of Drug Resistance in Cancer

Vastuututkijat:
Olli Carpén
Liisa Kauppi: Genome Stability Group
Riitta Lassila
Johan Lundin: Clinical Informatics and Image-based Diagnostics
Tuomas Mirtti
Antti Mäkitie
Antti Rannikko
Jing Tang: Network Pharmacology for Precision Medicine
Anna Vähärautio; Single Cell Transcriptomics of Cancer

Kliiniset tutkijat:
Petteri Hervonen
Miikka Korja
Antti Loimaala
Mikko Loukovaara
Helka Parviainen
Kauko Saarilahti

Translational Cancer Medicine Program (CAN-PRO)

Ohjelmajohtaja Kari Alitalo

Vastuututkijat:
Caj Haglund
Juha Klefström: Cancer Cell Circuitry Laboratory
Pirjo Laakkonen
Päivi Ojala: Cancer Cell Biology
Saara Ollila
Pauli Puolakkainen
Pipsa Saharinen: Translational Vascular Biology
Hanna Seppänen
Emmy Verschuren: Lung Cancer Model Systems
Kari Vaahtomeri

Kliiniset tutkijat:
Panu Kovanen
Johannes Cunkel

Translational Immunology Research Program (TRIMM)

Ohjelmajohtaja Satu Mustjoki: Hematology Research Unit

Vastuututkijat:
Petteri Arstila
Vincenzo Cerullo: ImmunoViroTherapyLab
Kari Eklund
Akseli Hemminki: Cancer Gene Therapy Group
Eliisa Kekäläinen
Seppo Meri
Päivi Saavalainen: Immunomics
Pentti Tienari: Neuro-immunology and Degeneration

Kliiniset tutkijat:
Martti Antero Färkkilä
Micaela Hernberg
Hanna Jarva
Kaija-Leena Kolho
Karl Lemström
Kimmo Porkka
Annamari Ranki
Tuula Salo
Mikko Seppänen
Taina Sipponen
Kim Vettenranta

Stem Cell Biology and Metabolism Research Program (STEMM)

Ohjelmajohtaja Timo Otonkoski: Pluripotency and Disease Modeling

Vastuututkijat:
Elina Ikonen: Lipid Trafficking Lab
Jukka Kallijärvi: Mechanisms and Therapies of Mitochondrial CIII Deficiencies
Juha Kere: Genetics of Complex Phenotypes
Riikka Kivelä: Endothelial and Stem Cells Regulating Tissue Function
Satu Kuure: Kidney Development
Thomas McWilliams: Mitochondrial Homeostasis in Development, Disease & Repair
Taneli Raivio: Genetics and Disease Modeling with Human Pluripotent Stem Cell
Anu Suomalainen-Wartiovaara: Mitochondrial Medicine
Henna Tyynismaa: Medical Neurogenetics
Sara Wickström: Stem Cells and Tissue Architecture

Kliiniset tutkijat:
Pirjo Isohanni
Risto Lapatto
Kirmo Wartiovaara
Emil Ylikallio

8.1.2019/kv